Jesienią w Polsce odbędą się wybory samorządowe. W naszej gminie głosowanie odbędzie się na całkowicie nowych zasadach. Spowodowane jest to dwoma czynnikami: wzrostem liczby mieszkańców oraz nową ordynacją wyborczą. 

  • Wzrost liczby radnych z 15 do 21 
  • Likwidacja JOWów i podział gminy na 3 okręgi wyborcze 
  • Wydłużenie kadencji z 4 do 5 lat 

W wyborach 2014 roku gmina była podzielona na 15 jednomandatowych okręgów wyborczych. W danym okręgu radnym zostawała tylko jedna osoba – ta która dostała największą liczbę głosów. Np. w okręgu nr 8 (fragment Siechnic) startowały trzy osoby, każda z innego komitetu wyborczego, a radnym został Łukasz Kropski, który zdobył 243 głosy. 

KW Prawo i Sprawiedliwość 

Choja Paweł 

67 

KWW Gmina Siechnice w XXI wieku 

Kropski Łukasz 

243 

KWW Porozumienie Gmina Siechnice 2030 Plus 

Jerkiewicz Anna 

227 

W tym roku sprawa wygląda inaczej ponieważ nasza gmina przekroczyła 20 tysięcy mieszkańców. Co to znaczy? Zmiana z ordynacji z większościowej na proporcjonalną oraz wzrost liczby radnych z 15 do 21. 

Gmina została podzielona na 3 okręgi wyborcze 

Okręg nr 1 Siechnice 

Z tego okręgu będzie 7 radnych 

Okręg nr 2 Bogusławice, Groblice-Durok, Grodziszów, Kotowice, Łukaszowice, Ozorzyce, Sulęcin-Szostakowice, Sulimów, Święta Katarzyna, Zębice 

Z tego okręgu będzie 6 radnych 

Okręg nr 3 Biestrzyków-Radomierzyce, Iwiny, Mokry Dwór, Radwanice, Smardzów, Trestno-Blizanowice, Zacharzyce, Żerniki Wrocławskie 

Z tego okręgu będzie 8 radnych 

Jak widać, na jeden okręg przypada kilka miejscowości, ale kandydaci startować będą w ramach jednej listy. Np. głosując na kandydata z Radwanic będziemy wspierali całą listę, czyli też kandydata w Żernikach Wrocławskich, itd. Ale głosujemy tylko na jedną osobę! 

Trudno w tym momencie wyrokować jaki będzie rzeczywisty próg wyborczy (to zależy od liczby kandydatów, komitetów, frekwencji) i ile głosów trzeba będzie zdobyć, żeby być pewnym wejścia do rady miejskiej i które miejscowości będą miały swoich radnych. 

Z pewnością mało prawdopodobna jest sytuacja, w której ktoś wystartuje samodzielnie do rady gminy i zdobędzie mandat. Aby mieć szansę na wygraną konieczny będzie start z komitetu, który wystawi listy we wszystkich okręgach. 

Opisane powyżej zmiany to tylko kilka nowości, które nas czekają. Kadencja będzie trwała pięć lat, a burmistrz gminy będzie miał od teraz dwóch zastępców. 

Więcej informacji o wyborach znajdziecie na  wybieramwybory.pl -  portalu edukacyjnym  Państwowej Komisji Wyborczej. 

O obywatelskiej kontroli uczciwości wyborów możecie przeczytać tutaj  wolontariuszewolnychwyborow.pl 

---- 

Marcin Korytko – prowadzę twojesiechnice.pl, jestem prezesem Stowarzyszenia Twoja Gmina Siechnice. Mieszkam i płacę podatki w Siechnicach. 

Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.